Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Návody na úpravy tanku
Odpovědět
Uživatelský avatar
Barraka
Zakladatel
Zakladatel
Příspěvky: 208
Registrován: 15 led 2009, 12:02
15
Lokalita: Chrást u Poříčan (nedaleko Českého brodu)

Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od Barraka »

Pokud si chcete udělat tank s číslem a logem jednotky, které není součástí dodávky stavebnice, máte několik možností. První možností je to prostě namalovat. Tenkým štětečkem je to možné.
Je to ale pekelně pracné a chce to pevnou ruku. Daleko lepší je si udělat šablonku.
To se opět dá udělat ručně a nebo vyřezat na plotru v některém reklamním studiu.
Je na to speciální šablonová folie, která krásně přilne k povrchu.

Na prvním obrázku vidíme postupně odzhora:
šablonku s vyřezaným motivem, ze které zatím není vybrané to co se má barvit
pod tím je proužek kde již tyto plochy vytahané jsou
uplně poslední je šablona připravená k nanesení na model s aplikovanou papírovou přenosovou folií
ablona1.jpg
Nyní tedy k postupu práce:
1. připravenou šablonu naneseme na správné místo na modelu, které by mělo být dobře očištěné a před patinací - tedy hned po nanesení kamufláře. Na mých obrázcích aplikuji číslo na už patinovaný tank, protože jsem ho předělával na jiný vzor než jsem měl původně v plánu.
ablona2.jpg
Opatrně strháváme přenášecí papír v co nejostřejším úhlu k šabloně. Pokud nám šablona nechce zůstávat na modelu, můžeme ji tam přidržovat špičkou modelářského nože.

2.
Šablonu pečlivě vyhladíme.
Pokud na ní zůstanou bublinky, později nám podně zateče barva!
ablona3.jpg
3.
Nyní můžeme nanášet barvu. Ideální je stříkání. Pokud ale nevlastníme stříkací pistoli, můžeme povrch tupovat kouskem molitanu.
Namočíme adekvátní kousek molitanu do barvy a opatně ho pravidelnými pohyby přitlačujeme na šablonu.
Chce to získat cit ale jde to poměrně dobře. Pokud bychom normálně natírali štětcem, tak se nám nejspíše rozpustí barva kamufláže pod číslem, a pokud je bílé jako v mém případě tak bude problém.
ablona4.jpg
ablona5.jpg
4.
Nátěr musíme nechat řádně zaschnout, aby se nám nesloupl i s šablonou. V tom má výhodu nástřik, kdy je vrstvička barvy minimální. I při tupování musíme s barvou zacházt opatrně.
A takto by měl vypadat výsledek. Nyní se bude muset ještě přepatinovat aby do modelu zapadl.
Vlevo dole můžete vidět, že se tímto způsobem dají dělat i hodně detailní motivy.
ablona6.jpg
Pokud by měl někdo zájem mohu zajistit šablony za víceméně nákladovou cenu, což je cca 100Kč za sadu na jeden tank (3xčíslo, 3xznak jednotky). Výsostné znaky většinou nejsou potřeba, ale také by se daly udělat.
Kdo bude mít zájem napištemi SZ (PM).
----------------------------------------------------------------------------
Můj tank : Tiger I - časná verze - (101/501 Batalion "LAH")
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od zander »

Ahoj
výbornej nápad :lol: :lol: :lol:
mohl by jsi mi napsat jak se přesně ta folie jmenuje, popřípadě, kde se dá sehnat
díky
Michal
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
Jarin
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1114
Registrován: 21 srp 2010, 21:58
13
Lokalita: Kobylisy Prag 8

Re: Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od Jarin »

Zdravim, na netu jsem nasel firmu http://www.mhmodels.cz kde nabizeji strikaci sablony v meritku 1:16 a za dobrou cenu puffy chybicka se vloudila nekam se mi ztratilo pismenko s :D a misto toho se tam nacpala pomlcka :D
Naposledy upravil(a) Jarin dne 06 led 2011, 20:50, celkem upraveno 3 x.
Kingtiger Sd.kfz. 182
Uživatelský avatar
sourekv
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 879
Registrován: 22 zář 2009, 21:49
14
Lokalita: Praha

Re: Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od sourekv »

Jarin píše:Zdravim, na netu jsem nasel firmu http://www.mh-model.cz kde nabizeji strikaci sablony v meritku 1:16 a za dobrou cenu puffy
Zkontroluj prosím odkaz. Možná je chyba u mne, ale zdá se mi, že nefunguje. V.

Diky za opravu! V.
Naposledy upravil(a) sourekv dne 06 led 2011, 22:44, celkem upraveno 1 x.
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
Uživatelský avatar
zander
PzKpfw VI - Tiger
PzKpfw VI - Tiger
Příspěvky: 1448
Registrován: 25 čer 2010, 18:47
13
Lokalita: Praha 5 Radotín

Re: Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od zander »

Díky za odkaz, funguje,dobrá inspirace.
Už jsem od Milana zjistil jakou folii, a protože v tom dělám , a mám i plotr a podklady, takže bude samodomo :lol: :lol: :lol:
"Rytířský v boji, bdělí v míru"
Uživatelský avatar
sourekv
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 879
Registrován: 22 zář 2009, 21:49
14
Lokalita: Praha

Re: Nástřik čísel pomocí šablony z folie

Příspěvek od sourekv »

zander píše:Díky za odkaz, funguje,dobrá inspirace.
Už jsem od Milana zjistil jakou folii, a protože v tom dělám , a mám i plotr a podklady, takže bude samodomo :lol: :lol: :lol:
Parada!
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
Odpovědět

Zpět na „Návody“