Dálkové Startování

Zeptejte se ostatních uživatelů nato, co Vás zajímá, nebo s čím potřebujete pomoct.
Uživatelský avatar
Tomajda43
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 25
Registrován: 26 lis 2014, 20:19
9
Lokalita: Praha východ Zdiby,tel:778204474

Dálkové Startování

Příspěvek od Tomajda43 »

Nazdar chlapi
Potřebuji poradit jak udělat dálkové startování na Tigra.Mám představu že udělám jeden vypínač jako hlavní a stálý podružný na nějaký volný kanál přes servo.Tak aby když zapnu vysílač a poté HL.vypínač nic se dít nebude jenom tam pude proud a poté kdykoliv přes volný kanál sepnu celý okruh v Tanku.Napadá vás nějaký nápad kam HL.vypínač napojit?
Děkuji za radu. puffy
Tomajda
Učíme se celý život! Jsme tu ostatně jen na návštěvě.
Uživatelský avatar
petsild
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 281
Registrován: 22 lis 2013, 19:37
10
Lokalita: Praha 10

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od petsild »

Zapomněl jsi napsat s jakou řídící jednotku to chceš provést?
Tiger I verze HL
Uživatelský avatar
Tomajda43
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 25
Registrován: 26 lis 2014, 20:19
9
Lokalita: Praha východ Zdiby,tel:778204474

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od Tomajda43 »

Naposledy upravil(a) Tomajda43 dne 29 lis 2014, 20:37, celkem upraveno 1 x.
Učíme se celý život! Jsme tu ostatně jen na návštěvě.
Uživatelský avatar
petsild
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 281
Registrován: 22 lis 2013, 19:37
10
Lokalita: Praha 10

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od petsild »

Trochu mi uniká smysl tvého nápadu, jestli chceš něco dálkově spínat potřebuješ mít stále napájený přijímač, aby mohl být hl.vypínač sepnut. Ta jednotka DMD by měla mít na kabelu mech vypínač, tak ten nahraď rcspínačem na volný kanál.

Obrázek

Příklad:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... witch.html

Obrázek
Tiger I verze HL
Uživatelský avatar
petsild
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 281
Registrován: 22 lis 2013, 19:37
10
Lokalita: Praha 10

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od petsild »

Tak bych to zapojil:
Obrázek

kontrola režimů:
Obrázek

Jak tady píšou :) kolegové, fotky tvého zapojení pomůžou.
Tiger I verze HL
Uživatelský avatar
petsild
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 281
Registrován: 22 lis 2013, 19:37
10
Lokalita: Praha 10

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od petsild »

Pokud schéma nad nepomohlo, tak spínač pracuje pouze pomocí kladného pólu. Ty ale potřebuješ jen sepnout obvod, tedy jediné co pomůže je přidat relátko co zajistí poctivě spínací kontakt. Relé 5V nebo 12V dle napětí hlavního akumulátoru řešilo ještě pomocí odporu na cívku. Tahle už to vypadá příliš překombinovaně zato 100% funkční, už mě moc nenapadá jak jinak rcspínač pro tvoji aplikaci zapojit.
http://www.gme.cz/releg5v2-05-p634-031

Obrázek
Tiger I verze HL
Uživatelský avatar
petsild
PzKpfw IV
PzKpfw IV
Příspěvky: 281
Registrován: 22 lis 2013, 19:37
10
Lokalita: Praha 10

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od petsild »

Ahoj,
může tady pls někdo z kluků :) kdo má s jednotkou Tamiya osobní praxi, přesně popsat funkci toho vypínače. Jakou část jednotky zapíná jestli plus a případně jaké napětí se na vypínači vyskytuje?
Mám teď v práci téměř každý den 18h pracovní :( dobu a nemám vlastně jak to zjistit, hodně by to pomohlo dík. Pet
Tiger I verze HL
Uživatelský avatar
sourekv
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 879
Registrován: 22 zář 2009, 21:49
14
Lokalita: Praha

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od sourekv »

Vážení kolegové,
zdržte se prosím příspěvků porušujících různá pravidla fóra. Kvůli tomu tady nejsme. Pokud chceme problém nakousnutý v tomto vláknu dotáhnout do konce tak se vraťme k faktům.

1. jak funguje dosavadní startování DMD (poprosím zejména o provozovatele DMD Tamiya)? "Startuje" se vypínačem, vysílačkou, kombinací obojího?
2. co přesně chce kolega TOMAJDA docílit?


Pak se můžeme dobrat řešení, byť metodou pokus omyl.
V.

P.S. podle obrázků nevypadá spínač na to že by přerušoval napájení jednotky
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky
Uživatelský avatar
Ody
PzKpfw V - Panther
PzKpfw V - Panther
Příspěvky: 566
Registrován: 12 kvě 2012, 10:08
12
Lokalita: Plzeň

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od Ody »

Popíšu zde své zkušenosti - možná se budou někomu hodit.

Od Tamiye mám doma Shermana a Pershinga a v obou používám původní Tamiya elektroniku (DMD). Shermana jsem původně získal včetně čtyřkanálové FM vysílačky a analogovými trimy a příslušného FM přijímače a startování fungovalo dobře tj. následovně: Zapnul jsem vypínačem tank - tím se napájení dostalo na DMD jednotku a přijímač, ale tank zůstává v klidu - teprve po zapnutí vysílačky se ozval zvuk startujícího motoru a teprve pak bylo možno s tankem jezdit, otáčet věží atd. Protože nemám rád dlouhé FM antény na modelech a vysílačkách, pořídil jsem si místo toho jednoduchý čtyřkanálový Hitec Lite 4 2,4GHz s analogovými trimy (věděl jsem, že DMD jednotky nesnášejí digitální trimy) a přijímačem Minima 6s. Po instalaci je objevil problém právě se startováním - tank začal startovat ihned po zapnutí tanku i když vysílačka byla vypnuta, po zapnutí vysílačky bylo možno normálně jezdit, při vypnutí vysílačky se ozval zvuk vypnutého motoru, ovšem tank hned zase nastartoval, takže pak jsem musel vypnout tank "hlavním" vypínačem. Toto mě silně nevyhovovalo. Po nějakém pátrání na internetu jsem zjistil, že kromě toho, že jednotky DMD vyžadují analogové trimy, nefungují korektně se všemi 2,4GHz systémy - což byl bohužel i případ uvedeného Hitecu Lite 4. Hitec jsem prodal a pořídil jsem jinou vysílačku a sice Futaba Skysport T4YF Mode 1, 2,4 GHz FHSS, 4 kanály s přijímačem R2004GF 2,4 Ghz FHSS o které jsem se někde dočetl, že s DMD funguje korektně. Po instalaci začalo startování fungovat opět dobře tj. zapnu tank a teprve po zapnutí vysílačky tank nastartuje a je možné s ním jezdit. Po vypnutí vysílačky se přehraje zvuk vypnutí motoru. Později jsem pořídil Pershinga Tamiya, pořídil druhý přijímač Futaba a startování u něj funguje také dobře.

Předpokládám, že je možné, že tazatel má také vysílačku a přijímač se kterým si DMD jednotka nerozumí a toto je možné řešit bud výměnou vysílačky nebo také "zapínáním na dálku", jak je zde ve vláknu řešeno a což možná ve finále bude levnější řešením - nevím.

Takže tolik má praktická zjištění.
Naposledy upravil(a) Ody dne 11 pro 2014, 21:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Tomajda43
PzKpfw II
PzKpfw II
Příspěvky: 25
Registrován: 26 lis 2014, 20:19
9
Lokalita: Praha východ Zdiby,tel:778204474

Re: Dálkové Startování

Příspěvek od Tomajda43 »

Zdravim ODY
Můj problém spočíval stejně jako u tebe:Mám vysílačku HITEC AURORA.Vše fungovalo ale jak uvádíš nešla mi střelba s kulometu.Pořídil jsem si tedy určenou vysílačku pro Trucky-lodě a vnašem případě tanky FUTABA FC-16.Vše funguje jak má.Ale zkoušel jsem obdobně jako ty že zapnu vypínač na DMD a pak vysílač.A zaregistroval jsem že má opožděný start.Tím myslím že není před tím procec startování ale hned /START bez procesu strtování/jede po uvedení do provozu kniplem dopředu.Asi víš co mám namysli.Takže,DMD jednotku jsem koupil plně funkční od pana Oberrietera s Brna za krásnou cenu ze stavebnice kterou posílal do zahraničí a oni mu ji poškodili.DMD ale je plně funkční.
A teď se ptám.Mám zkušenosti s RC auty a letadla.Dnes mi pan Oberrieter volal a řešili jsme můj problém.Koupil jsem tedy Spínač od TURNIGI zapojil tak jak mi zde bylo řečeno ale bez úspěchů.Ale po rozhovoru sním jsme došli k závěru:A to:Spínač od Turnigi klasika zapojit do příjmače,volný kanál-Dva silnější kabely napojit na kabílek který vede od DMD jednotky jako regulátor a jsou mu podružný dva motory do příjmače, tím pádem červený BECK.Přerušit červený a udělat smyčku.Vžádném případě nezapojovat podružnej zdroj 2 baterii !.Hlavní vypínač od DMD nechat zapnutý,spojený baterie,a zapnout vysílač,třeba u mě 5 kanálem zapnout,tím pádem by měl sepnout BECK přes Turnigi.Zní to logicky.
Jelikož u letadel když jsem měl elektro a dva motory který měli každý regulátor,se musel na jednom odpojit BECK/červený kabílek co vede z třech do příjmače/abych je neodpálil.
Takže co ty nato?nebo ostatní rozumní modeláři?
Děkuji mnohokrát
Tomajda
Učíme se celý život! Jsme tu ostatně jen na návštěvě.
Odpovědět

Zpět na „Poradna“